nautilus-renamer - en to fr translation catalogue (57 entries)

en: _Pattern
fr: _Motif

en: _Substitute
fr: _Remplacer

en: C_ase
fr: C_asse

en: _Undo
fr: _Annuler

en: Original filename
fr: Nom de fichier original

en: Parent directory
fr: Répertoire parent

en: Filename without extenstion
fr: Nom de fichier sans extension

en: File extension
fr: Extension

en: Day of month
fr: Jour du mois

en: Full date, e.g., 24Sep2008
fr: Date complète, par ex. 24sep2008

en: Numerical month of year
fr: Numéro du mois

en: Year, e.g., 1990
fr: Année, par ex. 1990

en: Full month name, e.g., August
fr: Nom complet du mois, par ex. août

en: Simple month name, e.g., Aug
fr: Nom du mois abrégé, par ex. sep

en: Full day name, e.g., Monday
fr: Nom complet du jour, par ex. lundi

en: Simple dayname, e.g., Mon
fr: Nom du jour abrégé, par ex. lun

en: The first three letters of filename.
fr: Les trois premières lettres du nom du fichier.

en: _Recursive
fr: _Récursif

en: Also operate on extensions
fr: Agir aussi sur les extensions

en: Also operate on subfolders and files
fr: Agir aussi sur les sous-dossiers et fichiers

en: Refresh Previe_w
fr: Rafraîchir l'_aperçu

en: Original Name
fr: Nom original

en: New Name
fr: Nouveau nom

en: Pre_view
fr: _Aperçu

en: Enter the pattern here ...
fr: Entrez le motif ici…

en: Enter the base pattern to rename. Click '?' for available patterns.
fr: Entrez le motif de base à renommer ( Cliquez sur "?" pour les motifs disponibles )

en: Delete or replace multiple characters and words...
fr: Effacer ou remplacer plusieurs caractères ou mots...

en: Words to be replaced separated by "/", e.g., 1/2 ...
fr: Mots à remplacer, séparés par des "/", par ex. 1/2…

en: Corresponding words to replace with, e.g., one/two ...
fr: Mots de remplacement correspondants, par ex. un/deux…

en: Enter the characters or words to be replaced, separated by '/'
fr: Entrer les caractères ou mots à remplacer, séparés par '/'

en: Enter the corresponding words to replace with
fr: Entrez les mots de remplacement correspondants

en: Keep Original Case
fr: Garder la casse d'origine

en: ALL IN CAPITALS
fr: TOUT EN MAJUSCULES

en: all in lower case
fr: tout en minuscules

en: First letter upper case
fr: Première lettre en majuscule

en: Title Case
fr: Casse de Titre

en: Capital Case After ...
fr: Une majuscule après…

en: Choose One
fr: Sélectionnez

en: Choose the casing style you want to apply.
fr: Choisissez la casse à appliquer

en: <b>Undo the last operation inside this folder.</b>
    
     <span
fr: <b>Annuler la dernière opération à l'intérieur de ce répertoire.</b>
    
     <span

en: <span color='red' weight='bold'>No log file is found in this folder.
fr: <span color='red' weight='bold'>Aucun fichier de log trouvé dans ce répertoire.

en: Enter a list of letters or words, seperated by '/'.
fr: Entrer une liste de lettre ou mots, séparés par '/'.

en: _First Letter
fr: _Première lettre

en: A list of sequences, separated by '/'. The letters after them will be capitalized.
fr: Liste de séquences, séparées par '/'. Les lettres suivantes seront mises en majuscules.

en: Capitalize the first letter
fr: Mettre la première lettre en majuscules

en: No file selected
fr: Aucun fichier sélectionné

en: Please, select some files first.
fr: Sélectionnez d'abord des fichiers

en: Rename successful
fr: Les fichiers ont été renommés avec succès

en: renamed %d files successfully.
fr: %d fichiers ont été renommés avec succés

en: File Already Exists
fr: Le fichier existe déjà

en:  already exists. Use Undo to revert.
fr:  existe déjà. Utilisez Annuler.

en: Not Enough Random Number Range
fr: La plage de nombres aléatoires n'est pas assez grande.

en: Please, use a larger range
fr: Utilisez une plage plus large.

en: Undo Failed
fr: Impossible d'annuler

en: Log file not found
fr: Fichier "log" non trouvé

en: Undo successful
fr: Annulation réussie

en: %d files restored.
fr: %d fichiers restaurés.
