nautilus-renamer - en to it translation catalogue (47 entries)

en: _Pattern
it: _Modello

en: _Substitute
it: _Sostituto

en: _Undo
it: _Annulla

en: Original filename
it: Nome originale del file

en: Parent directory
it: Cartella superiore

en: Filename without extenstion
it: Nome del file senza estensione

en: File extension
it: Estensione file

en: Day of month
it: Giorno del mese

en: Full date, e.g., 24Sep2008
it: Data completa, es., 24Sett2008

en: Numerical month of year
it: Mese dell'anno in forma numerica

en: Year, e.g., 1990
it: Anno, es., 1990

en: Full month name, e.g., August
it: Mese per intero, es., Agosto

en: Simple month name, e.g., Aug
it: Mese abbreviato, es., Ago

en: Full day name, e.g., Monday
it: Giorno per intero, es., Lunedì

en: Simple dayname, e.g., Mon
it: Giorno abbreviato, es., Lun

en: The first three letters of filename.
it: Le prime tre lettere del nome del file

en: _Extension
it: _Estensione

en: _Recursive
it: _Ricorsivo

en: Also operate on extensions
it: Gestisci anche le estensioni

en: Also operate on subfolders and files
it: Gestisci anche le sottocartelle e i files

en: Refresh Previe_w
it: Aggiorna A_nteprima

en: Original Name
it: Nome Originale

en: New Name
it: Nuovo Nome

en: Pre_view
it: _Anteprima

en: Enter the pattern here ...
it: Inserisci il modello qui ...

en: Enter the base pattern to rename. Click '?' for available patterns.
it: Inserisci il modello di base per rinominare. Clicca '?' per vedere i modelli disponibili

en: Delete or replace multiple characters and words...
it: Cancella o sostituisci più caratteri e parole...

en: Words to be replaced separated by "/", e.g., 1/2 ...
it: Parole da sostituire separate da  "/", es., 1/2 ...

en: Corresponding words to replace with, e.g., one/two ...
it: Corrispondente a parole da sostituire con, es., one/two ...

en: Enter the characters or words to be replaced, separated by '/'
it: Inserisci i caratteri o le parole da sostituire separandoli con '/'

en: Enter the corresponding words to replace with
it: Inserire le parole corrispondenti da sostituire

en: ALL IN CAPITALS
it: TUTTO MAIUSCOLO

en: all in lower case
it: tutto minuscolo

en: First letter upper case
it: Prima lettera maiuscola

en: Title Case
it: Iniziali Maiuscole

en: Capital Case After ...
it: Maiuscola dopo ...

en: Choose One
it: Seleziona uno

en: <b>Undo the last operation inside this folder.</b>
    
     <span
it: <b>Annulla l'ultima operazione all'interno di questa cartella.</b>
    
     <span

en: <span color='red' weight='bold'>No log file is found in this folder.
it: <span color='red' weight='bold'>Non è stato trovato nessun file di log in questa cartella.

en: _First Letter
it: _Prima Lettera

en: Capitalize the first letter
it: Rendi maiuscola la prima lettera

en: No file selected
it: Nessun file selezionato

en: Please, select some files first.
it: Per favore, seleziona prima alcuni file.

en: Rename successful
it: Operazione di rinomina eseguita con successo

en: renamed %d files successfully.
it: Operazione di rinomina del file %d effettuata con successo.

en: File Already Exists
it: Il file esiste già.

en: %d files restored.
it: %d file ripristinati.
