nautilus-renamer - en to ja translation catalogue (39 entries)

en: _Substitute
ja: 置換(_S)

en: C_ase
ja: 変換(_C)

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: Original filename
ja: 元ファイル名

en: Parent directory
ja: 親ディレクトリ

en: Filename without extenstion
ja: 拡張子なしのファイル名

en: File extension
ja: 拡張子

en: Day of month
ja: 日付

en: Full date, e.g., 24Sep2008
ja: 日付（例:24092008、24Sep2008）

en: Numerical month of year
ja: 月の数字

en: Year, e.g., 1990
ja: 年（例:1990）

en: Full month name, e.g., August
ja: 長い月名（例:8月、August）

en: Simple month name, e.g., Aug
ja: 短い月名（例:8月、Aug）

en: Full day name, e.g., Monday
ja: 長い曜日（例:月曜日、Monday）

en: Simple dayname, e.g., Mon
ja: 短い曜日(例:月、Mon）

en: _Recursive
ja: 再帰的

en: Also operate on subfolders and files
ja: サブフォルダやファイルに対し再帰的に適用

en: Refresh Previe_w
ja: プレビューを更新(_W)

en: Original Name
ja: 元の名前

en: New Name
ja: 新しい名前

en: Pre_view
ja: プレビュー(_V)

en: Enter the pattern here ...
ja: パターンを入力してください

en: ALL IN CAPITALS
ja: 全て大文字

en: all in lower case
ja: 全て小文字

en: First letter upper case
ja: 文頭の文字を大文字に

en: Title Case
ja: 語頭の文字を大文字に

en: Choose One
ja: 1つを選択してください

en: No file selected
ja: ファイルが選択されていません

en: Please, select some files first.
ja: 最初にファイルを選択してください。

en: Rename successful
ja: ファイル名の変更が完了しました

en: renamed %d files successfully.
ja: %dファイルが変更されました。

en: File Already Exists
ja: ファイルは既に存在します

en:  already exists. Use Undo to revert.
ja:  既に存在します。元に戻してください。

en: Not Enough Random Number Range
ja: ランダムな数の範囲が不足しています

en: Please, use a larger range
ja: もっと大きな範囲を指定してください

en: Undo Failed
ja: 元に戻せませんでした

en: Log file not found
ja: 操作ログファイルが見つかりません

en: Undo successful
ja: 元に戻すのに成功しました

en: %d files restored.
ja: %dファイルが戻されました
