nautilus-renamer - en to sv translation catalogue (47 entries)

en: _Substitute
sv: _Ersättning

en: C_ase
sv: S_kiftläge

en: _Undo
sv: _Ångra

en: Original filename
sv: Ursprungligt filnamn

en: Parent directory
sv: Föräldrakatalog

en: Filename without extenstion
sv: Filnamn utan filändelse

en: File extension
sv: Filändelse

en: Day of month
sv: Dag i månad

en: Full date, e.g., 24Sep2008
sv: Helt datum, ex. 24Sep2008

en: Numerical month of year
sv: Numerisk månad av år

en: Year, e.g., 1990
sv: År, ex. 1990

en: Full month name, e.g., August
sv: Helt månadsnamn, t.ex. Augusti

en: Simple month name, e.g., Aug
sv: Förkortat månadsnamn, ex. Aug

en: Full day name, e.g., Monday
sv: Fullt veckodagsnamn, ex. Måndag

en: Simple dayname, e.g., Mon
sv: Förkortat veckodagsnamn, ex. Mån

en: _Extension
sv: _Filändelse

en: _Recursive
sv: _Rekursiv

en: Also operate on extensions
sv: Verka även på filändelser

en: Also operate on subfolders and files
sv: Verka även på underkataloger och filer

en: Refresh Previe_w
sv: Uppdatera förhandsgransknin_g

en: Original Name
sv: Ursprungligt namn

en: New Name
sv: Nytt namn

en: Pre_view
sv: Förhands_granska

en: Enter the pattern here ...
sv: Skriv in mönstret här ...

en: Words to be replaced separated by "/", e.g., 1/2 ...
sv: Ord att ersätta separerade med "/", t.ex. 1/2

en: Corresponding words to replace with, e.g., one/two ...
sv: Matchande ord att ersätta med, t.ex. ett/två

en: Enter the corresponding words to replace with
sv: Fyll i matchande ord att ersätta med

en: ALL IN CAPITALS
sv: ALLT I STORA BOKSTÄVER

en: all in lower case
sv: allt i små bokstäver

en: First letter upper case
sv: Första bokstaven stor bokstav

en: Title Case
sv: Varje Ord Med Stor Begynnelsebokstav

en: Capital Case After ...
sv: Stor Bokstav Efter ...

en: Choose One
sv: Välj en

en: _First Letter
sv: _Första Bokstaven

en: Capitalize the first letter
sv: Sätt första bokstaven till stor

en: No file selected
sv: Ingen fil vald

en: Please, select some files first.
sv: Var god välj några filer först.

en: Rename successful
sv: Namnbyte lyckades

en: renamed %d files successfully.
sv: namnbyte av %d filer lyckades.

en: File Already Exists
sv: Filen finns redan

en:  already exists. Use Undo to revert.
sv:  finns redan. Använd ångra för att återgå.

en: Not Enough Random Number Range
sv: Inte tillräckligt stort intervall för slumpmässigt nummer

en: Please, use a larger range
sv: Var god använd ett större intervall

en: Undo Failed
sv: Ångra misslyckades

en: Log file not found
sv: Loggfilen hittades inte

en: Undo successful
sv: Ångra lyckades

en: %d files restored.
sv: %d filer återställda.
