nautilus-renamer - en to tr translation catalogue (47 entries)

en: _Substitute
tr: _Alternatif

en: C_ase
tr: B_oyut

en: _Undo
tr: Geri Al

en: Original filename
tr: Asıl dosya adı

en: Parent directory
tr: Üst Dizin

en: Filename without extenstion
tr: Uzantısız dosya adı

en: File extension
tr: Dosya uzantısı

en: Day of month
tr: Ayın günü

en: Full date, e.g., 24Sep2008
tr: Tam Tarih, örneğin, 09Ksm2004

en: Numerical month of year
tr: Yılın ayının numerik değeri

en: Year, e.g., 1990
tr: Yıl, örneğin, 1907

en: Full month name, e.g., August
tr: Ayın tam adı, örneğin, Kasım

en: Simple month name, e.g., Aug
tr: Ayın kısa adı, örn, Kas

en: Full day name, e.g., Monday
tr: Günün tam adı, örneğin, Pazartesi

en: Simple dayname, e.g., Mon
tr: Günün kısa adı, örneğin, Pzt

en: _Extension
tr: _Uzantı

en: _Recursive
tr: _Yinelenen

en: Also operate on extensions
tr: Uzantılarda da işler

en: Also operate on subfolders and files
tr: Alt dizinler ve dosyalarda da işler

en: Refresh Previe_w
tr: ön izlemeyi yen_ile

en: Original Name
tr: Asıl Adı

en: New Name
tr: Yeni Ad

en: Pre_view
tr: Ön_izleme

en: Enter the pattern here ...
tr: Biçimi buraya giriniz ...

en: Words to be replaced separated by "/", e.g., 1/2 ...
tr: "/" ile ayrılmış harfler değiştirilecek örneğin 1/2 ...

en: Corresponding words to replace with, e.g., one/two ...
tr: uyan harfler değiştirilecek örneğin bir/iki

en: Enter the corresponding words to replace with
tr: Değiştirilecek uygun sözcükleri girin

en: ALL IN CAPITALS
tr: TÜMÜ BÜYÜK HARFLERLE

en: all in lower case
tr: tümü küçük harflerle

en: First letter upper case
tr: İlk harf büyük

en: Title Case
tr: Başlık Şeklinde

en: Capital Case After ...
tr: ... Sonrası Büyük Harf

en: Choose One
tr: Birini Seçin

en: _First Letter
tr: _İlk Harf

en: Capitalize the first letter
tr: İlk harfi büyük yap

en: No file selected
tr: Seçilmiş dosya yok

en: Please, select some files first.
tr: Lütfen önce bir dosya seçin.

en: Rename successful
tr: İsim değiştirme başarılı

en: renamed %d files successfully.
tr: %d adet dosyanın ismi değiştirildi.

en: File Already Exists
tr: Dosya Zaten Var

en:  already exists. Use Undo to revert.
tr:  zaten var. Geri almak için Geri Al'ı kullanın.

en: Not Enough Random Number Range
tr: Yetersiz rastgele numara aralığı

en: Please, use a larger range
tr: Lütfen daha büyük bir aralık kullanın

en: Undo Failed
tr: Geri Alma Başarısız

en: Log file not found
tr: Log dosyası bulunamadı

en: Undo successful
tr: Geri Alma başarılı

en: %d files restored.
tr: %d adet dosya eski haline getirildi.
